Kitap: Jane Austen'la Çay Saati


Yazımı okurken aşağıdaki linke tıklarsanız en sevdiğim radyoya erişeceksiniz. Yazının konseptine de uygun müzikler dinlemiş olacaksınız: (linke bilgisayardan gidiyorsanız soldan "start the radio" butonuna, telefondan gidiyorsanız aşağıdan play anlamındaki minik üçgene tıklamanız gerekmektedir).

Merhaba,
Bu yıla başlarken kendime her ay 1 kitap okuma hedefi koymuştum. Mayıs ayı bitiyor ve hedefime ulaşmak için planıma sadık kalıyorum. 

Bazılarına ayda 1 kitap-yılda 12 kitap az görünebilir ama ben de üç günde bir kitap bitiren insanları anlayamıyorum. Annemle (ki kendisi 30 yıl kütüphane memurluğu yapmış, sayısız kitap okumuş birisidir), bu kişilerin hızlı okuma tekniklerini kullandıklarını veya okumadan sadece fotoğraf paylaştıklarını düşünüyoruz. 

'Read in context' diye bir şey vardı. Yabancı dil sınavına gireceğimiz için İngilizce öğretmenimiz bize bu tekniği lisede öğretmişti. Okuduğumuz İngilizce parçayı anlamasak bile ipuçlarını, belli kelimeleri yakalayarak ne anlattığını anlayıp soruları çözüyorduk ve bu bize sınavda da zaman kazandırıyordu. 

Kısa sürelerde bir sürü kitap bitiren insanların da böyle teknikleri kullandıklarını, yani paragrafın başını-sonunu, cümlenin öznesini-yüklemini okuyup araları çıkarım yaparak genel konuya hakim olduklarını düşünüyorum. 

Ama bu bir yarış olmadığı için, sınava girmeyeceğim için ve kimseye bir şey ispatlamak durumunda olmadığım için bakın ben kitapları nasıl okuyorum :))))
Ders çalışır gibi :)))) Roman okurken bunu yapmıyorum gerçi ama biyografi, tarih kitabı ya da kişisel gelişim gibi bir şeyler okurken bunu mutlaka yapıyorum. Yoksa sadece bitirmiş olmak için bitiriyorum ve kapağı kapatıp kitabı rafa kaldırdığımda okuduklarım da kalıcı olmuyor, kapanıp gidiyor. He süper hatırlama gücü/hafızası olanlar için gerekli olmayabilir tabi.
Kitap hakkında bilgi verecek olursam; 150 sayfadan oluşan, okunması kolay, dili ve çevirisi anlaşılır, keyifli bilgiler veren bir kitap. İngilizler için günümüzde de çayın önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. O dönem evlerde çayın yerini ve bunun Austen kitaplarındaki yansımasını paralel olarak anlatıyor yazar. 
Jane Austen'in genç yaşta vefat etmesi dikkatimi çeken üzücü bir detay. Evlerine çaya gelen konukları bile gözlemleyerek romanlarına karakter oluşturan bu genç yetenek, daha uzun yaşasaydı; yaşıyla, tecrübesiyle ve genişleyen çevresini gözlemleme şansıyla daha nice güzel eserler sunardı bizlere eminim.
Kitapta sık sık, Austen romanlarından alıntılar yer aldığından bahsetmiştim. Aşağıda buna bir örnek görüyorsunuz:
O dönemde çayla birlikte sunulan yiyeceklerin, o yılların ölçü birimlerine göre tarifleri ve bugün uygulayabileceğimiz ölçü birimlerine ve güncel malzemelere göre uyarlanmış tarifleri bir arada yer alıyor. Aşağıdaki fotoğrafta bunun bir örneği mevcut:
Sanırım blogda bugüne kadar yazdığım en uzun yazı oldu. Jane Austen'a sayfalar yetmez ama şimdilik burada kesiyorum. Keyifli okumalar...
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme