Güzeli Hatırlama Süzgeci

İnsan hafızasının zaman geçtikçe güzeli hatırlama süzgeci olduğuna inanıyorum. Elbette yaşadığımız kötü şeyleri hiçbir zaman tamamen silemiyoruz. Keşke mümkün olsa... Ama geçmişten bir eşya elinize geçtiğinde, hemen güzel hisler uyandırmıyor mu?
Yeni taşındık, tüm eşyalar elden geçiyor. Bir kısmı eleniyor, bir kısmı yıkanıp yerlerine kaldırılıyor. Bu süreçte, Kürşat’ın yaklaşık 4-5 senedir giymediği takım elbise gömlekleri geldi önüme. Artık kurumsal bir şirkette çalışmadığı için uzun zamandır hiç giymediği bu gömlekleri güzelce yıkayıp katlayıp hurçla kaldırmaya karar verdik (düğün vs gibi durumlarda yeniden lazım olabileceği için elden çıkarmıyoruz). Düzgünce katlayabilmek için her bir düğmesini tek tek ilikliyorum. Dışardan bakan bir insanın göreceği manzara koltukta başını önüne eğmiş düğme ilikleyen bir insan iken, içim nerelerde geziyor bir bilseniz. Otelde satış müdürüydü Kürşat bunları giyerken. Her gün jilet gibi giyinir masasının başına otururdu. Ben önce bir acentede çalışıyordum, sonra otele geçtim yanına. Çok çok sevdiğim arkadaşlarım oldu orada, yeri hiç dolmayacak. Mesela Nevger Hanım, en özel arkadaşlarımdandır. İşte böyle her bir ilik bir anıyı çağrıştırıyor ve hepsi çok güzel anılar, yüzüm gülerken buluyorum kendimi. Oysa İstanbul’da gezi olayları yaşandı ve bizim işlerimiz çok etkilendi. Sonra tam düzeliyoruz derken, şehirde her gün bir yeri patlatmaya başladılar bombalarla. Otelimizin çok yakınında da patladı bir tane ve ruhumuz artık minik bir serçe gibi olmuştu, rüzgar esse incinir haldeydik. Turizmin her şeyden balta yemesi bizleri çok zorluyordu ve Kürşat pes edip sektör değiştirdi. Çok üzülmüştüm ama kaçınılmazdı. Sonra darbe oldu, biz yine çok etkilendik. Birçok sektör bunları pek hissetmezken biz turizmciler her seferinde savruluyorduk. Şimdi şu düğmeleri iliklerken bunların hiçbiri yok aklımda. Hep güzellikler iyilikler...
Oysa otelimizin orada bomba patladığında ve misafirlerimiz konaklamalarını birer birer iptal ettiğinde, sağlık sektöründeki bir arkadaşım neden bu kadar üzüldüğüme hiç anlam verememişti.
Şu an içinde bulunduğumuz durumdan herkes aşırı etkileniyor. Böyle olmasını hiç istemezdim. Ama inanın bana, çok yakında her şey geçecek ve elimizde diktiğimiz maskeler bir gün karşımıza çıktığında sadece gülümseyeceğiz.
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme