Ne okuyorum: Olağanüstü Bir Gece

Merhaba Dünya,
Fotoğraflarıma her zaman kahve eşlik ederdi, değişiklik yaptım yeşil çay ekledim kompozisyona.

Yayıncılar sağolsun yeni bir akım başlattılar, zamanında yazılan hikayeler topluluğunu böldüler böldüler La Fontaine'den Masallar gibi minik minik kitaplar yaptılar yetişkinlere :) Bu akımı övdüm mü yerdim mi belli değil zira ben de karar verebilmiş değilim. Okumayı sevmeyen insanlara bir şeyleri okunabilir kılmak için fena bir yöntem değil aslında. Yine de 69 sayfada bitivermesi, içinde sadece bir hikayeyi barındırması çocuk kitabını anımsatıyor bana. Ama birçok insan bu sayede Zweig tanıdıysa varsın olsun.
Kitabın ismine baktığım vakit 'Ne olmuş olabilir ki olağanüstü bir gecede? Kesin cinayet işlendi' gibi çıkarımlar yaptım. Çünkü önyargıcılık :) Ve kitabın bağlandığı nokta gerçekten çok güzel, çok etkileyici, çok ders verici. Beni artık tanıdınız. Okuduğum, izlediğim şey bana ders versin yeter. Bıkmadım öğrencilikten :) Zweig'in yazım dilinin başarısı ve anlatım gücü ise bence tartışmaya kapalı bir konu. Betimlemeler çoğunlukla insanı sıkar, ama öyle akıcı betimleme yapıyor ki, sıkılmadan, birkaç satır hızlıca atlamaya gerek duymadan okuyorsunuz. Bu noktada usta bir çevirmenin katkısı da önemli tabii.
Zweig'in 60 yıl süren, bana göre kısa olarak nitelendirilebilecek hayatı ise beni derinden etkileyen başka bir konu. Yaşadığı süre boyunca, fonda hep savaşa tanıklık etmiş bir sürü güzel eser bırakırken oradan oraya sürüklenmiş ve buna daha fazla dayanamayacağına karar verince karısı ile birlikte 1942'de intihar etmiş. Ölümünden bugüne 77 yıl geçmiş olmasına rağmen, halen hakkında konuşuluyor, yazdıklarının okunuyor olması gösteriyor ki bedenler fanidir, ruhlar ölümsüz. Zweig gibi yazarların, topluma belli konularda ders vermek, bazı değerleri hatırlatmak gibi bir görevi olduğunu düşünüyorum. Bu kitap buna en iyi örneklerden.
Amok Koşucusu, Satranç, Bir Kadını Yaşamından 24 Saat, Sahaf Mendel gibi pek çok hikayesini okusam da Olağanüstü Bir Gece en etkileyicisi oldu. Vesile ile, bana bu kitabı hediye eden pek sevgili eski müdürüm Garen Bey'e de teşekkürlerimi sunayım.
Bu arada balkon masasında fotoğraf çekerken turuncu çiçeğim göz kırptı çiçek açtım beni de çek paylaş diye :)


Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme