Dizi: Ona Day At a Time

Merhaba,
Sizde de aynı his oluyor mu bilmiyorum ama her nasılsa sitcom denilen dizi tarzında, normal dizilere oranla insan kendini karakterlerle daha fazla iç içe hissediyor. Biraz daha aktif olduğu için mi acaba bilemiyorum. İlk bölümde içine almasa bile birkaç bölüm izledikten sonra sanki her biri evin içinde geziniyormuş gibi hissediyorum. Bazen de ben onların evine gitmek istiyorum tabi. Mesela Grace&Frankie dizisini çok sevdim ama onlar bize gelmese de olur, ben onların sahil evine giderim seve seve :))

Bu yazımda bahsedeceğim dizi 70'li yıllarda 9 sezon yayınlanmış bir dizinin uyarlaması.
Dizinin ismi: One Day At a Time

Üç sezonluk ve her sezonu 13 bölümden oluşan dizideki her karakter birer tanıdık adeta. Dizi, Amerika'da yaşayan Kübalı bir ailenin günlük yaşamını ele alıyor. Ana karakterler 5-6 kişiyi geçmiyor. Mekanlar yine 3-4 farklı yer etrafında dönmekle birlikte çoğunlukla evin salonunda ve mutfağında geçiyor. Ülkelerini isteyerek bırakmış değil mecburi olarak terk ederek Amerika'ya yerleşmiş gürültülü, coşkulu, bir arada olmayı seven, hareketli bir aile. Bazı yönleri ile Türklere çok benzediklerini düşündüm. (Şu an bu yazıyı yazarken fonda Latin müzikleri açtım. Siz de fonda öyle bir müzik açarak okuyabilirsiniz:)

Kalabalık evleri çok severim. Dizide ev halkı anneanne, anne ve iki çocuktan oluşan 4 kişilik bir çekirdek ancak vaktinin çoğunu evden biriymiş gibi evin salonunda geçiren bir sürü yan karakter var. Abuelita dedikleri anneanneye Rita Moreno tarafından hayat verilmiş ve dizinin en renkli karakteri. Ruju, küpesi, topuklu ayakkabıları olmadan kendini yarım hisseden, bir yandan gelenekçi bir yandan da umulmayacak kadar açık görüşlü hayat dolu bir kadın. Salt bir komedi dizisi değil, aileye ve insan ilişkilerine dair mesajları/öğretileri olan bir dizi. Birinci sezonun son bölümünün final sahnesi çok güzeldi bence ve insanda çok güçlü duygular uyandırıyor. Abuelita, İspanyolca'da anneanne/nine gibi bir anlama geliyor. En güldüğünüz karakterlerden birisi olacak. 80 küsür yaşında olup bu kadar dinç olması ise maşallahı hak ediyor. Latin danslarından da bizi mahrum bırakmıyor.

Dizi; seyircilerden olumlu tepkiler almış olsa da, Netflix'in umduğu izleyici sayısına ulaşmadığı için yeni sezonu Netflix'te yer almayacakmış. Ancak yapımcının diziyi çekmeye devam edeceği ve yayınlamak için başka platformlar arayışında olduğu bilgisini okudum. Oyuncular kendi sosyal medya hesaplarında da "henüz bırakmadık" şeklinde yazılar paylaşmışlar. Umarım devam eder. Çünkü entrika, kara melek, vurdu kırdı olmayan dizilerin son bulmasına hep üzülüyorum. 

Haydi açın bir "Dos Gardenias" dinleyin benim için :)


Not: Görseller internetten alıntıdır.
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme