Dizi: The Good Place (İyi Yer)

Merhaba,
Normalde tv izlemeyi çok severim. Eskiden bir sürü de yerli dizi takip ederdim. Ama komedi dizileri tutmaz, acıklı diziler prim yaparken; aksiyon deyince sadece töre dizileri reyting alırken, tv'den giderek uzaklaştığımız bir sırada bence Netflix can simidi gibi yetişti birçoğumuza. En son yine bir Netflix dizisi önermiştim şu yazımda  
Aslında La Casa de Papel, Boradchurch, Somewhere Between gibi başka güzel diziler de izledim ama bazıları hakkında uzun uzun konuşasım geliyor. İşte The Good Place de onlardan biri.

Fotoğraftaki oyuncular soldan sağa sırasıyla:
Manny Jacinto/William Jackson Harper/Jameela Jamil/Ted Danson/Kristen Bell/D'Arcy Carden


Kristen Bell hariç hepsini bu diziyle tanıdım ve her biri rolüne çok güzel oturmuş. Ancak donanımlı bir film eleştirmeni gibi rollerden ve oyunculuklardan değil, her zaman yaptığım gibi verdiği mesajlardan bahsedeceğim. Bu arada kendimle ilgili şunu keşfettim; izlediğim şeylerin bana üstü kapalı dersler vermesini seviyorum ve her zaman içinden bir anlam çıkardığım bir diziyi/filmi/kitabı hakkında yazmaya ve herkese tavsiye etmeye değer buluyorum. Birçok şeyi izleyip beğendiğim halde, sonunda bende bi' aydınlanma ve vaoovv hissi yaratan şeyler beni yazmaya itiyor. 

Bu dizi, görüntüleri ve karakterleri itibariyle gayet renkli bir fantastik komedi izlenimi veriyor. 20'şer dakika süren bölümleriyle çıtır çerez diyorsun. Benim gibi mesaj kaygılı(!) biri değilsen çerez gibi izleyip geçebilirsin de aynı zamanda. İlk sezon su gibi akıp gidiyor, ikinci sezonda satır aralarındaki mesajları almaya başlıyorsun. Böyle şeyleri başarılı buluyorum. Ben mesaj vermeli bir film yapacak olsam, diyelim ki iyi insan olmanın önemi hakkında bir bilgi aktaracağım; filmin ismi bile "İyi Bir İnsan Ol" falan olur herhalde. Bu dizi ise komedinin hatta saçma sapan sahnelerin içine çok güzel mesajlar sıkıştırmış. 

Karacaoğlan'ın bir sözü var;
"Cehennem yerinde hiç ateş yoktur
Herkes ateşini buradan götürür" 

İşte total özette bunu çıkarıyorsun. Herkes ölmüş, "The Good Place" yani "İyi Yer"e gitmiş ama dünyadaki hırsları/kaygıları ile sınanmaya devam ediyor. Ve cennette güllük gülistanlık yaşamayı umarken bir türlü huzura eremiyor. Bir iç hesaplaşmalar, kendini gözden geçirmeler derken; kendini, kendini gözden geçirirken buluyorsun (hatalı yazmadım kasıtlı olarak iki kez kendini yazdım :).

Daha fazla konuşursam izlemeyenlere fazla bilgi vermiş olmaktan korkuyorum. Hiçbir dipnot çıkarmaksızın, sadece güzel vakit geçirmek için bile izlemeni tavsiye ederim. Her bölüm 20 dakika. Sosyal medyada 20 dk az takılsan güzel bir dizi izlemiş olursun.

Sevgiler benden size :)
Seval

Not: Görseller internetten alıntıdır.
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme