Dizi: Broadchurch

Selam,
Yine bir Netflix dizisi ile karşınızdayım.
Dizimizin ismi: Broadchurch
Konunun en basit özeti; neredeyse herkesin ahbap olduğu, bir şekilde birbirini tanıdığı küçük ve güzel bir kasabada işlenen bir cinayet ve olaylar silsilesi.
3 sezonluk ve her sezonu 8'er bölümlük kısa bir dizi.
İlk sezon çok akıcı çünkü kimin işlediğini öğrenmeyi beklediğin bir cinayet var.
İkinci sezon, katilin belirlendiği cinayetin detayları ve mahkeme sürecini işliyor. Üçüncü sezon yine aynı kasabada geçen bağımsız bir olayı ele alıp çözüyor.

Dizi; herkesin sabahları selamlaştığı küçük güzel sahil kasabasında, ortaokul çağlarında bir erkek çocuğunun öldürülmesiyle başlıyor. Sonraki 7 bölüm boyunca yani ilk sezonun sonuna kadar kasabadaki herkesten şüpheleniyorsun sırayla. Bu açıdan biraz Agatha Christie romanlarını andırıyor. Orada da son ana kadar herkes potansiyel katil olarak gözüne sokulur, sonra hop ters köşe. Bu noktada başka bir gerçeğe değinmek istiyorum. O da şu ki; Müge Anlı'da görünce kanınızın donduğu olaylar sadece ülkemize ait değil. Tabi ki değil, insan her yerde insan sonuçta ama bazen Avrupa'da hiç böyle şeyler olmuyor yanılgısına düşüyoruz ya; o yüzden buna değinmek istedim. Tıpkı Müge Anlı'daki gibi katilin çok yakınlardan çıkması da dizinin gidişatında beklenen bir şey çünkü zaten herkesin birbirini tanıdığı az nüfuslu bir kasaba. Bizden farklı olarak, kimse en yakını için bile aaa o yapmaz demiyor, herkes herkesi objektif bir gözle yargılayabiliyor. Bir insan neden küçük yaşta bir çocuğu öldürür ki sorusunun cevabı ortaya çıktığında ise içim iki kat burkuldu.

Kimseye pek de güvenmemek, ailene biraz daha fazla yüzünü dönmek gibi mesajlarıyla güzel ve olay örgüsüyle sürükleyici bir dizi. Özellikle ilk 2 sezon çok izlenesi. Son sezon başka bir konuya geçtiği için izlememeyi tercih edebilirsiniz.

Şimdiden iyi seyirler,
Not: Görseller internetten alıntıdır.
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme