Film: Ayla


İstanbul'a ilk gelişim, Koreliler'e hizmet veren bir acentede işe başlamakla oldu. Her hafta farklı bir Koreli grupla Anadolu turuna çıkardık. Bu 5-6 gün süren turların son günü dönüş yolunda otobüsün televizyonuna bir film cd'si takardık. Hiç aşina olmadığım bir dil olduğu için bir kere bile kafamı kaldırıp da neymiş bu acaba diye bakmadığım filmin sonu geldiğinde her zaman tüm otobüs ağlıyor olurdu. Bu hiçbir turda değişmedi. Neşeli bir 1 hafta geçirir, Efes-Kapadokya-Hierapolis-İstanbul-Ankara falan gezdirir, son gün ağlatır uğurlardık grubu :) Meğerse bu cd, Ayla'nın hikayesini onların dilinde anlatan belgesel tadında bir konu içeriyormuş. Çok sonra öğrendim yani 5-10 tur sonra noluyo yaa bu insanlara deme gereği duydum galiba, hatırlamıyorum. Bir de bu turda Ankara'da Kore Parkı'na giderdik. Yıllar sonra Ayla filmini izlerken öğrendim ki Kore'de de Ankara Parkı varmış. Hatta Ankara okulu, hatta Ankara marşı söyleyen Koreli öğrenciler. Yıllar önce yaşanan savaşta Türkler'in çok desteğini gördükleri için bizleri çok sevdiklerini biliyordum ama Ayla bambaşka bir hikaye. Gerçek olamayacak kadar pamuk kalpli bir insan Süleyman Dilbirliği. Filmde İsmail Hacıoğlu çok güzel canlandırmış rolü. Ve tabi yıllar geçince karakterin yerini Çetin Tekindor alıyor ki efsane!
Geç kaldım Ayla'yı izlemekte. Hala izlemeyen varsa öneririm. Sadece güzel bir film izlemek değil, güzel bir insan tanımak, tarihin bir dilimine tanık olmak için. Gerçekten dokunaklı ama acıtasyon olsun diye yazılmış değil, gerçek hayattan bir kesit. Ah Ayla, ah Süleyman astsubay...

Not: Fotoğraflar internetten alıntıdır.Filme konu olan kişiler


Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme