Dizi: Anne with an E


Bazen sadece pamuk gibi bir buluta bakarak şükürle dolarken, bazı dönemlerde mutlu olma sebeplerimiz o kadar derine saklanır ki onları bulamayız. Bir süre sonra da varlıklarını unutur, aramaktan da vazgeçeriz. Ben bir süredir böyle bir dönemdeyim. Hiçbir sorunum yokken varmışçasına veya her an olacakmışçasına derin bir kaygı ve mutsuzluk. Evde pişen kekin kokusuyla bile coşku duyan ben daha az görünür oldu bir süredir. İşte böyle bir dönemde tanıştım Anne ile.

Dizinin ismi; Anne with an A

Her bölümü bir şeyler öğreten, ruh halime yön veren ders gibiydi.

Manzaralar kesinlikle mükemmel. Şehrin kaosunu gerçek anlamda sevenleri bilmem ama onun dışındaki pek çok insanın alıp başını gitmek isteyeceği bir ada. Yazın yemyeşil bir çiftlik, evin penceresinden içeriye bakan pembe yapraklı ağaçlar; sonbaharda yerde sarı yapraklar ve ah işte en güzeli kışın bembeyaz bir arazi. Atların ayak sesleri, göğün huzur veren mavisi. Sadece görselleri ve müzikleri için bile izlenir.

Gelelim kahramanımız Anne’e…

Aslında dizideki her karakter başlı başına bir kahraman. Birini öne çıkarmak yerine olay örgüsünü tüm karakterlere çok güzel paylaştırmışlar. Hepsinin kendine ait bir hikâyesi var.

Anne’in hayal dünyası, hiç pes etmeyen yapısı, farklılıklarıyla kendine zaman içinde yer edinebilmesi umut verici. Pencereden bakarken başına perde dolansa kendini hemen prenses hayal edip oyun dünyasına dalıyor. İnsanlar onu kınadıkları veya farklılıklarını kabul etmedikleri zamanlarda ise kendini değiştirip kalıplara sığmaya çalışmak yerine bir su gibi akarak kendi yolunu buluyor.

Öte yandan Marilla, hayatında hiçbir değişim olmamış ve kalıplara birebir uymuş bir kadın olarak son bölümde topluluk içinde yüksek sesle itiraf ediyor ki; “Büyümenin ve öğrenmenin tek yolu değişimdir.”

Dizi boyunca karakterleri öyle özümsedim ki, Marilla kendi sınırlarını fazlasıyla aşan bu çıkarımı yaptığında gözlerim doldu, ona sarılıp ‘işte bu be!’ demek istedim J(Biraz gaza gelmiş olabilirim).

Daha önce de dediğim gibi her bölüm bir ders niteliğinde olsa da en büyük dersler son bölümdeydi sanki. Her sözü not almak istedim.

Örneğin; sürekli farklılıklarıyla sıyrılan Anne, çok basit bir cümle kurdu. Belki de bana çok şey ifade etti bu basit cümle, bilmiyorum. Herkesin çıkaracağı notlar başkadır. Dedi ki; “Different isn’t bad; it’s just not the same.” –Değişik; kötü değildir, sadece alışık olmadığındır.

Günlük hayatta bizim de en büyük hatalarımızdan değil midir biz gibi olmayanı garipsemek, yanlış bulmak, yargılamak ve sonuçta bazen dışlamak. Ama sonuçta tek bir doğru yok işte. Hepimiz bir şekilde kendimiz olmuşuz ve diğeri de kendisi olarak bizden ayrışmış.

Dizide de birisi gay, birisi hiç evlenmemiş, birisi 10 çocuk yapmış, birisi lezbiyen, birisi siyah, diğeri beyaz, birisi hayatını en iyi kocayı bulmaya adamış, diğeri evlenmek değil kendi hayatını ilerletmek derdinde ve işte hepsi birbirinden farklı ama hiçbiri yanlış değil.

Son bölümden aklımda kalan bir iki sözü daha paylaşmak istiyorum;

Yaşadığı hayatla, o yılların değer yargılarının fazlasıyla dışında kalan Aunt Jo diyor ki; “Life is short and the world is wide.” –Hayat kısa ve dünya büyük. Yani hayatını yaşa diyor kısaca. İnsanların ne düşündüğünün önemli olmayacağı kadar kısa bu hayat ve dünya keşfedilmeyi bekliyor.

Bir başka sıra dışı kadın olan yeni öğretmen ise diyor ki; “Dreamers change the world.” –Hayalperestler dünyayı değiştirir. Ve devam ediyor; treni birileri ilk düşündüğünde diğerlerine göre hızlı ve tehlikeli bir icattı. Şu an ise onsuz bir yere gittiğinizi hayal bile edemezsiniz. Bırakın çocuklarınızın hayal dünyası sınırsız işlesin. (Aklınıza önceki yazımda bahsettiğim Buğlem geldi mi :D)

Merak, cesaret, asla vazgeçmemek, doğadan ilham almak, olduğumuz gibi kalmak ve başkalarını olduğu gibi kabul etmek üzerine harika bir dizi.

Bir de geçen sene aşağıdaki nakışı işlemiştim bu diziyi hiç bilmezken, Anne’i hiç tanımamışken.


Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme