Ne okuyorum: Fi

Merhaba,
Ne okusam köşemizde bugün; kısa sürede okuyup bitirdiğim "Fi" var. Azra Kohen'e ait bu kitabın sosyal medya öncüleri tarafından biraz şişirildiğini düşünüp hep mesafeli durmuştum. Bir zaman sonra hadi indireyim dursun Kindle'da, belki okumak isterim deyip birkaç ay da öyle beklettim. Kitabın ikincisi üçüncüsü çıktı derken dizisi çekilmeye başlandı. Bu esnada sevdiğim bir arkadaşım da önerince artık okumaya karar verdim. İsmi ve arka yazısı bana hiçbir şey ifade etmeyen kitaplara kolay kolay gitmiyor elim. Akıcılığı dışında pek başarılı bulmadım açıkçası. Evet merak ediyorsun. Ha gayret bi' aksiyon patlayacak diye bekleye bekleye sonuna geldim. Karakterlerden sadece birini çok sevdim. Ama eleştireceğim tarafları sevdiğim taraflarından daha fazla. Mesela, sanırım editleri, dil bilgisine güvendikleri bir orta okul öğrencisine emanet etmişler. Bolca "yapmıcam, gitmiycem.." tarzı kelimeler vardı gözümü kanatırcasına. Karikatür dergisi ya da bir blog postu olmadığı sürece böyle yazımlar bana samimiyetten ziyade bayağılık ifade ediyor. Roman dediğimiz tarzda böyle bir esneklik olmamalı bence. Edebiyat, dil bilgisi olması gerektiği gibi kullanılmalı.

Şimdi gelelim kendimle çelişeceğim uçurumun kenarına. İkinci kitabı okuyacak mıyım? Evet, okuyacağım. Çünkü bu akıcı kitap hızla akıp giderken dan diye bitti ikinciye gebe bırakılmış bir halde. Yani okumak zorundayım olayların gidişatı için ve sevdiğim karakterin başına neler geleceğini görmek için.  

Emeğe saygım var. Vakit kaybıydı diyemem. Ama bu kadar şişirilmeseydi ve beklentiler tavan yaptırılmasaydı daha çok beğenebilirdim.

Seval
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme