Peynir Altı Suyu

 
Merhaba,
Söz verdiğim gibi; yeni vâkıf olduğum sağlıklı beslenme konusunda bildiklerimi aktarmaya devam ediyorum. Bugün konumuz peynir altı suyu. Yine paketli gıdalarda bolca görürüz içerik olarak. Elbette onlar en sağlıklısını kullanmıyordur ama biz evde yapmayı ve çorbalarımıza katmayı işleyeceğiz bugün :)
Benim bunu üretişim şöyle başladı; bir sabah uyandım kahvaltı edicem evde peynir yok. Çıkmaya üşendim, kendi peynirimi yapıverdim. Tarifi şu yazımda vermiştim. O da şöyle; yoğurdu tencereye alıyoruz. Kaynayınca çok az tuz ekliyoruz. Kesiliyor. Onu tülbentten süzüyoruz, üstte kalan peynir, süzgeçten geçen kısmı da peynir altı suyu oluyor.
Süzülen suyu da bir kapla buzluğa koydum. Ve fotoğrafta gördüğünüz gibi, bir başka gün mercimek çorbama ekledim. Tadını etkileyen bir durum yok. Sadece bağışıklık sistemine çok faydalı olduğu için yapıyorum. Probiyotik (sindirime yardımcı yararlı bakteriler) açısından çok zengin. Aslında şöyle söylemek istiyorum net bir şekilde; raflarda probiyotik diye satılan ne idüğü belirsiz kutu kutu yoğurtları yiyip fayda görüyorum sanmayın. Yoğurdunuzu kendiniz yapın, oradan da peynirinizi yapın, peynir altı suyunuzu yapın.
Daha sonra değineceğim bir başka konunun da girişini yapıp noktalıyorum yazımı; sağlıklı bir sindirim ve bağırsak sisteminin, mutlu bir insan olmamıza direkt olarak etki ettiğini biliyor muydunuz? Araştırmalar bunu ciddi destekliyor. Anlatacağım bir ara;)
Sevgiler,
Seval
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme