Kitap: Yılbaşı Hediyeleri

 
Merhaba,
27 yıl kütüphane memurluğu yapmış bir annenin kızı olarak kitap okumayı çok seven ben, itiraf ediyorum ki klasikleri hiç okumadım. Nedense klasiklerin beni sarmayacağı gibi bir algım var ve hiç ilerlemeyen, akmayan kitaplar gibi gelir bana. Açıkçası hangi yazarın bana hitap edeceğini bile hiç araştırmadım. Yani Jane Austen, Charles Dickens, Stefan Zweig falan okudum da hani Balzac, Tolstoy, Kafka falan hiç okumadım.
Geçen hafta yine, hemen hemen her iş günü yaptığım gibi ofisin yanındaki avm'de o meşhur kitapçıda (çünkü en mutlu olduğum yerlerden) rafları kurcalarken (çünkü en sevdiğim işlerden) bu kitap çıktı karşıma. Çok satanlarda, son çıkanlarda falan değil, aralara sıkıştırılmış bir yerde beni bekliyordu. Şöyle ki, derleyen kişi (Haluk Erdemol) sağ olsun klasik eserlerden 15 tane seçki yapıp bir çatı altında toplamış. Bu, benim için 15 yazarın dili ve kalemi hakkında fikir edinmek için harika bir fırsat diye düşündüm (okuyucu burada mini bir çakallık peşinde).
İçindeki yazarları yazayım size:
Boccaccio
Honoré De Balzac
Edgar Allan Poe
Lev Tolstoy
Alphonse Daudet
Anatole France
Guy De Maupassant
Kate Chopin
Oscar Wilde
Selma Lagerlöf
Anton Çehov
O. Henry
Jack London
Katherine Mansfield
Ryunosuke Akutagava
 
* Bonus olarak kitabın sonunda tüm yazarların kısa bir biyografisi yer alıyor.
 
Elbette bir tek hikayeden edindiğim ön izlenim ile yazar hakkında kesin kararlar vermem doğru olmaz. Fragman izlemiş gibiyim. Yine de içlerinden bazıları bana uygun olabileceği konusunda daha fazla göz kırpmadı dersem haksızlık ederim. Yazar için değil, kitaptaki hikaye için ilk 4'e giren bir sıralama yapmak istersem aşağıdaki gibi olur:
 
1- Tolstoy - Bir İnsan Ne Kadar Toprağa Gereksinim Duyar?
2- Jack London - Yalancı Güneşe Yolculuk
3- Balzac - Grand Bretéche Konağı
4- Selma Lagerlöf - Gümüş Madeni
 
Hepsinin kesinlikle çok derin mesajlar içerdiğini söyleyebilirim. Her kitap, hatta her satır bir şeyler anlatır, anlayana. Okumaktan vazgeçmeyin. Bugün bir söz gördüm; "Kitaplarla iyileşmeye bibliyoterapi denir. Bol bol okuyun, çünkü kitaplar iyileştirir." diyordu.
 
Sevgiler,
Seval
 
 

 

Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme