Sağlıklı Beslenme: Girizgâh

Sokaktan eve bir şeyler taşımak gibi bir huyum var. Her çıktığımda bi taş, bi yaprak, bi ağaç dalı geliyor benimle. O günü de yaşadığımın tanığı gibi, sokağa çıkışımın kanıtı gibi... Bazen kedi yavrularını da getirmek için diretiyorum ama kendisi de çok sevmesine rağmen evde beslemeye pek sıcak bakmıyor eşim. Ben de onları camdan besliyorum şimdilik :) 

Bugün evde ekmek yaptım. Daha önce de paylaşmıştım; evde sık sık ekmek yapıyorum. Ama giderek güzelleşmeye başladı. Bazen hamur oluyordu, bazen de kabuğu çok sert. Ama bugün artık tamam dedim, olmuşum! :) Tarifini burada vermiştim.
Son zamanlarda sağlıklı beslenme ile çok ilgiliyim. Yalnız kilo vermekten bahsetmiyorum, sağlıklı beslenmek... Zaten akabinde kilo vermek de geliyor. Dışarıda satılan şeylerin hiçbir zaman tam anlamıyla sağlıklı olmadığını yıllardır biliyoruz. Ama hazır gıda sektörü, insan sağlığını hiçe sayan girişimlerde bulunma konusunu giderek abarttı. Raf ömrü uzasın, sattıkları bizlere daha lezzetli gelsin, daha ucuza mal edip daha pahalıya satsınlar diye yapmayacakları şey yok sanırım. İngiliz şef Jamie Oliver'ın, çok ünlü bir hamburger zincirine karşı kazandığı davanın sonucu da gösteriyor ki insanın insana verdiği değer sıfır! O zaman gereken değeri kendimize kendimiz vereceğiz. Eh bilgiye ulaşmak da artık çok kolay olduğuna göre kendimiz için neyin iyi neyin kötü olduğunu araştırıp ona göre beslenmek bize kalıyor. Ekmek aslında hiç yemesek daha iyi ama madem yiyoruz bari kendimiz yapalım ki içinde neler olduğun bilelim. Okudukça doğru bildiğim yanlışlar bir bir dökülüyor. Tam buğday ekmeğe bile beyaz buğday karıştırmaları, buğdayın genetiği ile oynanmış olması, ekmekte bol miktar şeker olması...
Ben sağlıklı beslenme çerçevesinde kendime şöyle bir yol çizdim; zararlı şeyleri hayatımdan çıkarıp katı bir diyete girmek değil de, yerlerine sağlıklı şeyleri koymak. Akıl ve ruh sağlığımı da korumaya katkısı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. İnsanlar bu konuda artık çok bilinçli. Bu konu çok derin ve benim de söyleyecek çok şeyim var ama uzman değilim sonuçta. Sadece araştırıp okuyup kendim için doğru bulduklarımı paylaşabilirim zaman zaman.
Şimdilik bir girizgâh oldu, devamı gelecek...
Sevgiler, 
Seval
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme