Pul Biberini Kendin Yap!

Zaman... Ah zaman yok mu o zaman...
Yok!
Her şeye zaman var, sağlığa yatırım yapacak zaman yok di mi?
Yapmayın. 
Bir yerde okudum ve inandım; sağlığı düzeltmek için yapılan harcamalar (doktor, hastane vs), sağlıklı olmak için yapılan harcamalardan daha fazlaymış. Kendimize iyi bakmak için gerekli zaman ve parayı ayırmıyoruz, ama sonra sağlığı geri kazanmak için daha fazlasını kaybediyoruz. 
Şehir hayatının içinde, sağlıklı beslenmeye yatırım imkanı kısıtlı. Çünkü şehir köy gibi değil. Organik diye iki katı fiyatına satılan yumurtalar da organik değil. Tabi kendi tavuğumuzu yetiştiremeyeceğimiz için yiyoruz bir şeyler işte. Ama mesela marketlerde poşet poşet satılan o yağlı, mide düşmanı pul biberleri tüketmek zorunda değiliz. 
Annem aslında bize hep yapıyor ama ben de alıp deneyip öğreneyim dedim. İşlem basit ama süreç acılı :)) İpte dizili olarak satılan kırmızı kurutulmuş biberleri alıp sapını ve çekirdeklerini temizliyoruz. Eller yanabilir, ince eldiven ile çalışılması önerilir. Ayıklanmış biberleri yağsız teflon tavada güzelce közlüyoruz. Bu noktada ağzınızı bağlamanız ve ne kadar pencere varsa açmanız tavsiyedir. Fotoğraftaki halimden anlayabilirsiniz durumu :)) Eviniz acı ama muhteşem bir kokuyla kaplandığında biberler oldu demektir. Rondodan geçirip, toz etmeden ama mümkün olduğunda küçük parçalar haline getirdiğinizde bir gece de öyle bekletin kavanoza koymadan. İşte bu kadar! Lezzetine varınca başka bibere bakmaya bile tahammül edemeyeceksiniz. Garanti ediyorum!
Sevgiler,
Seval

Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme