Dikiş Amerikan Servis

Merhaba,
Bugün biraz dikişten bahsedeyim. Blogumu hobi sayfası olarak açmıştım, giderek gurme sayfasına döndürmüşüm :) 
Dikiş makinemi daha önce yazmıştım. Burası komşumun ev, üstteki benim makinem yerdeki de onun. Biz birbirimize oturmaya giderken makinelerimizle gideriz :) Komşum dikiş kursuna da gittiği için, elbise etek gibi dikişlerle level atlamış durumda. Ben daha minik, hemen bitecek dikişler peşindeyim. Hem uzayan işlere sabrım olmadığı için çabuk sıkıldığımdan, hem de dikişte pek başarılı olmadığımdan sanırım...
Bu minnak kedi bir anahtarlık. İçi elyafla doldurulmuş 5 dakikalık bir proje. Tam benlik :))
Bu da amerikan servis denemem. Bu fikri internette gördüm, hemen denedim evdeki kumaşlarımla. Çok da hoşuma gitti... Hem atıp yıkamak da kolay. Cep olayı da ayrı bir şirinlik katıyor. O cebe peçete de koyulabilir.

Bir de dikiş için küçük bir ipucu vereyim. Yoğun dikiş dikenler biliyordur muhakkak ama benim gibi yeni başlayanların işine yarayabilir. Dikeceğiniz hizayı belirlerken iğnelerden teğel gibi bir şey yapıyorsunuz ya; o sırada iğneleri uzun uzun boylamasına değil de, böyle yatay bir şekilde yan olarak işaretlerseniz, dikerken daha kolay oluyor. Kumaş ilerlerken dikiş iğnemiz zorlanmıyor. İğneleri diklemesine yaptığımda ben biraz zorlandım, dikiş iğnemle teğel iğnem üst üste biniyor falan. Böyleyken üstünden bile geçip gitseniz dikiş bittikten sonra iğneyi çıkarabilirsiniz. Son bir ekleme daha yapayım; paça dikişi gibi içe kıvırarak yaptığınız dikişlerde kumaşı iki kez kıvırın içeri. Hemen incecik bir kıvrık alın içeri, sonra bir kat daha kıvırın. Böylece iç yüzü de çok düzgün oluyor ve dikişler daha düzgün duruyor. 
Amatör birinden gelebilecek fazla bir tavsiye yok işte, bildiğim kadarını paylaştım :)
Sevgiler,
Seval
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme