Kitap: Ve Dağlar Yankılandı & Sokak Kedisi Bob

Aynı anda iki kitap okuyan insanların amacı ne?
A) Ölmeden önce ne okusam kârdır
B) Kitapkurdu imajı iyidir
C) Ne amacı olabilir, sırf tembellik
D) Biraz dram, biraz komedi ile ortaya karışık yapıp, tek bir türe gömülmemek

Cevap herkese göre değişebilir, yeni şıklar eklenebilir. Benim cevabım C! Nasıl bir tembellik biliyor musunuz? Otobüste, metroda kısacası yolda okuduğu kitabı akşam çantadan çıkarmaya üşenip dur şuradan şu kitaba bakıvereyim diye yeni bir kitabın kapağını aralamak, sonra içine dalmak, sonra birini yol birini başucu kitabı yapmak. Hayatımın çoğu evresinde 2-3 kitabı aynı anda okudum. Ama bu cidden kitap delisi olmaktan değil, üşenmekten. Şimdi onu çantadan çıkarana kadar şuradan başka bir kitaba bakayım elim oyalansın derken o kitaba da kapılmak, konuyla sürüklenmek ve bırakamamak. 

Bu hafta Kindle'da James Bowen'ın Sokak Kedisi Bob'una başlamıştım. Rahat okunan, sürükleyici, keyifli bir kitap. Londra hakkında da biraz bilgi veriyor, bir de Garfieldvari bir kedicik var akıllı mı akıllı. Ve gerçek bir hayatın üzerine kurulu. Yazarın bizzat yaşadığı şeyleri yazdığı bir günlük hayat romanı. İşte fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, Bob böyle sahibini kendisi seçen, sonra da kuş gibi sahibinin omzunda gezen içine insan kaçmış bir kedi :) 

*Fotolar için eşime teşekkürlerimi iletirim.

Bob'la evden işe-işten eve yolculuk yapıyordum ki rafta bir süredir okunmak için doğru zamanı bekleyen Khaled Hosseini'nin 3. ve son kitabı geçti elime. Yazarın ilk iki kitabını soluksuz okuyup üçüncüyü yazmasını sabırsızlıkla bekleyenlerdenim. İlk kitabı Uçurtma Avcısı gönlümün sultanıdır. Bin Muhteşem Güneş isimli ikinci kitabının bendeki sıralamada da yeri ikincidir. Ve Dağlar Yankılandı da çok başarılı bir kitap olmakla beraber üçüncü sıraya layık. Yazar yeni bir şeyler yazana kadar sıralamam böyle :) 
Bu romanda farklı bir tarz denemiş Halit Hüseyin... Başarılı ya da başarısız, tartışılır. Fazla karakter var, bazı hikayelerin ucu açık kalmış gibi bir şeyler okudum internette. Bence siz kendiniz düşünerek o hikayeleri kapatabiliyorsunuz, çok büyük boşluklar bırakmış değil. Sadece fazla karakter olması, hepsini bir yerden bir yere bağlaması esnasında ay bu şimdi kimdi bi dakika, Bob şimdi hangisinin kedisiydi diye ikisini harmanladığım zamanlar olmadı değil. Şaka tabi :)
Hiç okumayanlara en baştan başlayarak yazarın tüm kitaplarını şiddetle öneririm. Aşk döngüsünden ziyede, arkadaşlık, insan ilişkileri gibi bağları çok güzel örüyor. Seversiniz diye düşünüyorum.
Uzun yazdım, haydi mutlu haftalar der kaçarım...


Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme