Kitap: Annemi Bir Kez Daha Görebilsem

Merhaba,
Tam da bugün size geri kalmışlığın, medeniyetsizliğin kan donduran bir örneğini anlatacaktım ki, kendi ülkemizdeki medeniyetsizliklerden birine açtık gözümüzü. Suları devirdi diye esnafın saldırısına uğrayıp hepsini yere seren boksör İrlandalı... Ola ki adam kısa boylu, çekik gözlü, ürkek bir Koreli olsaydı... Herhalde cenazesi çıkardı o arbededen. Görüntüleri izlerken bazen güldüm ama çokça sövdüm rezilliğimize. Bir turizmci olarak ama her şeyden önce insan olarak utanç duydum. Ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizmin ayağına sıkıyoruz sürekli. Soruyorum size, siz yabancı olsanız bu ülkeye gelir misiniz gezmeye? Bu konuda söylenecek çok söz var ama burada noktalıyorum ve dün bitirdiğim kitabı sizlerle paylaşıyorum.

Bu kitabın bir benzeri ben çok küçükken yankı uyandırmıştı. Betty Mahmoody'ye ait Kızım Olmadan Asla isimli kitap, çoğunuz duymuştur eminim. Sonradan sinemaya da uyarlandı. Çaresizliğe karşı güçle savaşan insanların, çaresizliği içinizde hissettiren hayatları...

Bu tarz Orta Doğu kitaplarını çok okudum. Hüzün hissediyorsunuz ama kahramanların direnme gücü size de umut veriyor. En kötü tarafı ise okuduklarınızın gerçek olduğunu bilmek ve keşke sadece kurgu olsa diye düşünmek. 

Kitapta iki kız kardeş tatile gönderildiklerini zannederek Yemen'e, babalarının memleketine gidiyorlar ve geri dönebilmeleri için çok uzun bir mücadele başlıyor. Kitap bittiğinde hala sonucunu merak ettiğiniz şeyler kalıyor. Internette araştırıyorum kaç gündür ama istediğim bilgiye ulaşamadım. Birçok sitede farklı sonlar yazan sağlıksız bilgiler var. Okursanız ve sonrasında araştırırsanız hikayenin devamını benimle de paylaşın olur mu?

 * Son not: Bunun benzeri hikayeler birçok Türk kadınının da başından geçti ve yazıldı. Bunları yaşayan bir Türk'ün kaleminden çıkan "Şu Dağın Ardı İran" isimli kitabı da öneririm. Yazarı Meltem Vural. Ayrıca o kitap da bittiğinde aklımda sorular kalmıştı ve yazara mail atmıştım, kendisi de büyük bir nezaketle mailimi yanıtlayıp sorularımı cevapladı.

Tam cümleyi hatırlayamasam da Meltem Vural'ın kitabından beni çok etkileyen bir kısım ile bitirmek istiyorum;

Kendisi İran'a gelin gittiğinde (eşine aşık olarak ve kendi rızasıyla), sanırım İran'daki konsolosluk görevlisi ya da tam hatırlamadığım yaşça büyük birisi ona diyor ki; "İran'a gelin giden kızlar ayaklarında terlikleriyle ülkelerine kaçar."

Ah ki ne ah... Herkese aydınlık günler dilerim.
Sayfa sayısı: 332
Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 yorum:

 1. Seviyorum seni Seval :) Sen beğendiysen güzeldir,not alındı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En büyük destekçimmm ben de seni seviyorumm kalp kalp kalp :)) Güzeldi, okunası... Ama yüreğin sıkılır yaşananlara. Yine de dünyada olanlara yabancı kalmamak için okunmalı ;)

   Sil