Bulut Yastık Dikimi

Merhabalar,
Sizlerle paylaşmıştım dikişte çok yeni olduğumu. Gördüğüm her şeyi herrr şeyi dikmek, dikip dikip giymek istiyorum :) Tabii öncelikle geniş kenarları ve rahat hatları olan şeylerle başladım. Bu konuda da son zamanların modası olan bulut yastık yetişti imdadıma. Ancaaaak, hemen de anladım ki hızlı gitmiş, işi hafife almışım. Geniş bu yaa, dikiveririm nolcak ki dediğim yastığı dikip dikip söktüm, söküp söküp diktim ve sonuçta bu çarpık bulutu elde edebildim :) Yine de benim gibi yeni başlayan heveslilere biraz ışık tutabilmek adına deneyimimi paylaşmak istedim. Okuma kolaylığı olması ve aşamaların takibi açısında madde madde yazacağım.

* Öncelikle modelimi bir gazete kağıdına çizerek kalıbımı çıkardım. Ölçüler ne büyüklükte bir yastık istediğinize göre değişebilir. Ben bu yastığı seyahat yastığı boyutunda istedim yolculuklarda kullanmak için. Alt çizgiyi 40 cm ölçtüm cetvel ile. Yüksekliğin ölçüsünü almadım, göz kararı çizdim bulutu. 
* Gazeteyi keserek kalıbı çıkardım ve kumaşımın tersine iğneledim (Foto 1).
* Dikiş için kenarlarda pay bırakarak kalıba göre kumaşı kestim (Foto 2).
* Sonra, kumaşı tersten, iğnelerin hizasında diktim. 

Ancak elim makinaya henüz çok yatkın olmadığı için dikişi kaydırdığım yerler oldu. İşim bitip de kumaşı düze çevirdiğim zaman hiçbir şeye benzemeyen bir parça vardı. Azimle tek tek söktüm yeniden diktim. Tam harika bir iş çıkmasa da ilk deneyimim olduğu için sonuçtan memnunum. En azından yolculuklarda kendi diktiğim yastığa başımı koymanın mutluluğunu duyacağım. Bir de kendi diktiğini giyenlerin haklı gururunu hayal ettim de :)
Kolay gelsin...


Share on Google Plus

About ekinushobi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönderme